Behçet hastalığı olan Erkek sağlıklı cocuğun sahibi var mı

'Sağlık Sorunları' forumunda guvenunal tarafından 5 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

1. guvenunal

guvenunal Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaşlar, hocalar,
    ben yabancıyım o yüzden türkçem biraz bozuk olabilir, kusura bakmayın lütfen.

Benim eşim 2013'den beri behçet hastasıdır ve bu yüzden hergün Colchicum Dispert 0,5 mg (Recordati) kullanıyor. Kutunun içinde şöyle bişe yazıyor:
    Üreme yeteneği / fertilite
    Kolşisin spermatogenezi etkileyebilir.

İse Almanyada Colchicum Dispert'in hakkında diyor ki cocuk istiyorsanız en az 6 ay ilacı bırakın yoksa cocugunuz hasta veya sakat olabilir çünkü bu ilaç kromozomları bozuyormuş. Benim eşim bu ilacı kullanmalı yoksa hemen büyük ağrıları yaşıyor malesef.

Merak ediyorum behçet hastalığı olan Erkek sağlıklı cocuğun sahibi var mı? Bilginiz ve paylaşımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

2. Can Ciftci

Can Ciftci Site Yetkilisi Doktor Egzersiz Uzmanı

Alınan Beğeniler:
    459
    Boy:
    184 cm
    Kilo:
    105 kg
    Spor:
    Fitness
    Kolşisin sperm hareketliliğini azaltabilir. Bu durum ilaç bırakıldıktan sonra düzelecektir ama ilaç kesinlikle bırakılmamalıdır. Kolşisin sperm kalitesini ve genetiğini değiştirmez hatta kolşisin kullanan kadınlar ilacı gebelik sürecinde bile kullanılabilir ve bebeklere etki etmez.

Eğer gebe kalmakta zorlanıyorsanız o zaman doktorunuzla görüşüp sperm kalitesine ve hareketliliğine baktırmalı, eğer bozuksa ek çözümler aramalısınız.

3. guvenunal

guvenunal Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Cevabınız için çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz.

Bu Sayfayı Paylaş