Boyun Düzleşmesi ve Boyun Fıtığı

'Spor Sakatlıkları' forumunda 07CakirBurak tarafından 25 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. 07CakirBurak

07CakirBurak Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Boy:
    1.75
    Kilo:
    64
    Spor:
    Body Building
    Arkadaşlar merhaba. Beden eğitimi ve spor öğretmenliği öğrencisiyim aynı zamanda fitness antrenörlüğü yapıyorum. 9 Aydır antrenman yapmıyordum sonrasında 1 hafta yaptım eski bir sakatlığıma bağlı olarak yine biraz ara vermek durumunda kaldım. Hafif şiddetli bir antrenman günümde cable crossover yaparken düşük ağırlıkla birden bir ağrı saplandı ve antrenmanı yarıda kestim. 2-3 gün şiddetli ağrım oldu daha sonra geçti. Bu süreçte röntgene girdim doktor duruş bozukluğun yok deyip gönderdi. Ultrason istedi başka bir doktor o da temiz çıktı, birşeyin yok deyip gönderdi. Vücudumu tanıdığım için doktora MR istediğimi söyledim ve MR çektirdim. Boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı olduğunu söyledi egzersiz önerdi. Bunları zaten yapmaya başlamıştım. Fakat çok ilgisizler. Ağrıların artarsa tekrar görüşelim deyip kestirip attı. Bu sürecin sonunda sırtımda ve ön omuzlarda dengesizlik görüyorum. Antrenmanlara devam kararı aldım kendimce. Ekstra olarak dikkat etmem gereken ne var ? Boyun düzleşmesi problemi geçirilebilir mi ? Boyun fıtığı geçirilebilir mi ? Bu soruları yanıtlarsanız sevinirim. Normal sırt formum ve sakatlık sonrası sırt formumu aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca MR sonucumuda paylaşıyorum. Değerli hocalarım ve arkadaşlarım önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Not: Salonda olan sırt formu sakatlıktan önce diğeri sonra. Sol trapez tarafında çıkıntı var dikkat ederseniz.

Ekli dosyalar:

2. Can Ciftci

Can Ciftci Site Yetkilisi Doktor Egzersiz Uzmanı

Alınan Beğeniler:
    461
    Boy:
    184 cm
    Kilo:
    105 kg
    Spor:
    Fitness
    Selamlar @07CakirBurak ,

Öncelikle bir hekim olarak kimsenin seni başından savacağını düşünmemelisin. Hekimler için hasta bakmak için belirlenen süre ortalama 5 dakika! Kaldı ki tek bir hasta ile ilgilenmek birden çok hastayla ilgilenmekten daha kolay.

5 dakika içinde hasta bakmalı ve diğer hastalar için yer açmalı. Eğer bu şekilde işlemez ise ihtar alabilir yada senden sonra gelen hasta saçma bir şekilde hekime saldırabilir. Bunlar görmediğimiz şeyler değil. Bu sebeple lütfen kötü düşünme.

Sorunlara gelecek olursak en baştan belirteyim fıtık ameliyat haricinde geçen bir durum değil. Beraber yaşamayı öğrenilen bir şey. Ayrıca MR raporun fıtık olduğunu belirtimiyor. Hekim arkadaşım muhtemelen MR'ına kendi bakıp raporda belirtilmeyen basit bir fıtık gördü.

Şimdi fıtık ile beraber yaşayan birçok sporcu var. Özellikle boyun fıtığı ağırlık temelli çalışan sporcularda daha sık gördüğümüz bir durum. Egzersiz tekniğine dikkat ettikten ve kontrollü egzersiz yaptıktan sonra sorun olacağını düşünmüyorum.

Boyun düzleşmesi ise egzersiz ile beraber duruşu değiştirerek bulguların giderilebildiği bir durum. Burada egzersiz ve fizik tedavi ikilisi kas tonusunu arttırarak boynunun eski eğriliğine kavuşmasına yardım edecektir. Asimetri sorunu ise fıtık ve düzleşmeden tamamen farklı bir durum. Şu yazımı okumanı tavsiye ederim. http://www.fitekran.com/vucut-gelistirme-ve-vucut-simetrisi/

Geçmiş olsun.

3. smtbyrktrgl

smtbyrktrgl Personal Trainer

Alınan Beğeniler:
    95
    Boy:
    183
    Kilo:
    82
    Spor:
    Fitness
    Selamlar @07CakirBurak

Can hocanın yazısı kafandaki soruları netleştirecektir. Ek olarak boyun düzleşmesi için bir önerim olabilir. Linkte bulunan hareketleri uygulayabilirsin. Gün aşırı 8-10 tekrar ve esnetme hareketini de sağ sol ayrı olarak 30-45 saniye uygulayabilirsin. Denenmiş ve sonuç alınmıştır :)

07CakirBurak bunu beğendi.
  4. 07CakirBurak

07CakirBurak Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Boy:
    1.75
    Kilo:
    64
    Spor:
    Body Building
    İlginiz ve tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Bu Sayfayı Paylaş