Çıplak ayakla mı koşulmalı? En doğru spor ayakkabı seçimi nasil olur?

'Koşu ve Maraton Disiplinleri' forumunda Sadecedm tarafından 22 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

1. Sadecedm

Sadecedm Moderatör

Alınan Beğeniler:
    215
    Boy:
    170
    Kilo:
    59
    Spor:
    FITNESS ♡
    Selamlar! Henüz koşmadigimi belirteyim once, yine salt merak :D Simdi, koşarken spor ayakkabi destegi şoku yeterince önlüyor mu? Yada sisirildigi kadar? Ekstra yastiklama, destek; bizi yerden daha da yukselten, daha fazla hiz sunan ayakkabilar vaatlerini gerceklestiriyor mu? Yoksa en doğrusu çıplak ayakla mi kosmak?

Güç antremanlarinda, diğer yoğun ve her yöne hareket etmemizi gerektiren kardiyo antremanlarinizda nasil ayakkabi secelim yada mumkunse çıplak ayakla mi olalim? Simdiden fikirleriniz icin teşekkürler arkadaslar ve Hocam umarım yorumlarsiniz. Mutlu ve huzurli gunler!

Son düzenleme: 22 Temmuz 2016
  2. Ramin

Ramin Sağlıklı Üye

Alınan Beğeniler:
    88
    Boy:
    175
    Kilo:
    80
    Afrika kabile mensupu değilsen çıplak ayakla koşmaya hiç bulaşma derim , yara bere içinde kalırsın:D o yaptığın kardiodan da bir cacık olmaz :). Bir defa denemişliğim var . Ama koşmak değil de toprak zeminde gezinmek cok daha faydalı olur .
    Saygılar ..

Can Ciftci, Sadecedm ve smektepli bunu beğendi.
  3. smektepli

smektepli Sağlıklı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Boy:
    163
    Kilo:
    52
    Spor:
    yoga,fitness
    Genel olarak koşmak insan anatomisine uygun degil diyen ve tavsiye etmeyen bir antrenor gordum gecen hafta. Bu konuda bilginiz var mi?
    Bence bu sorun zeminin sertligi ile alakali. :D
    Vaatlere cok inanmamak gerek tabi. Kalca kaldiran, boy uzatan vs ayakkabilar bile cikiyor piyasada :) Ama kosu ayakkabilarinin yumusak tabanli ve hafif oldugunu dusunursek ayakkabiyla kosmak daha mantikli geliyor bana. Ben de bir defa ciplak ayak kosmayi denemistim, acikcasi tavsiye etmiyorum ben cok agri cektim. :)

Sadecedm ve Ramin bunu beğendi.
  4. Sadecedm

Sadecedm Moderatör

Alınan Beğeniler:
    215
    Boy:
    170
    Kilo:
    59
    Spor:
    FITNESS ♡
    Ramin Abi hiç güleceğim yoktu :D Bir yazı okumuştum, ayakkabı tabanı yükseldikce koşarken posturu korumak zorlaşır, bazi kas gruplari ayakkabidan dolayi yeterince çalışmaz vs. bu yüzden aklimi kurcaladi. Önceden evde koşu bandinda çıplak ayakla bir süre koştum, sonra dışarda koşmaya başladım ve arada dağlar kadar fark olduğunu dışarda daha çabuk yoruldugumu fark ettim. (Gerçi bantla dışardaki koşunun da aynı olmadığını da duydum) Acaba ayakkabiyla mi ilgili diye danışmak istedim. Ayrica Şeyma zemin olayina bende katılıyorum :D

Ramin bunu beğendi.
  5. Ozturkemre

Ozturkemre Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Boy:
    183
    Kilo:
    115
    Spor:
    Fitness
    Doğal yaşamda bu denli güçsüz canlının koşmaya uygun olmadığını düşünmek yavan bir düşünce olmuş. Ayak yapısına bakılınca zaten uygun olduğu görülebilir. Fakat uzun süreli koşulara uygun mudur ? Bence değildir. Diğer hayvanlara göre daha akıllı bir canlının bu denli uzun süreli koşulara ihtiyacı yoktur zaten. Kaldı ki HIIT uzun süreli kardiyoya göre insan için çok daha üstün.

Konu açılmışken ayaklarınızı,bacaklarınız bu kadar önemsiyorsanız koşu bandında koşma işini bir kez daha düşünün derim. Serbest egzersizler > makineler :)

Sadecedm bunu beğendi.
  6. emrahgulden

emrahgulden Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Boy:
    175
    Kilo:
    73
    Spor:
    Boks, Maraton, Fitness, Yüzme
    Koşarken seçilecek spor ayakkabısı son derece önemli. Eğer İstanbul'daysanız koşu üzerine uzmanlaşmış bir mağazada ayak yapınızı ve koşu dinamiklerinizi belirlesinler. Ona göre bir seçim yapın.
    Çıplak ayakla koşma işine gelince: Antrenman sonrası eğer zemin uygunsa hafif tempoda 1-2 km çıplak ayakla koşmak size doğru koşu dinamiklerini öğretir. Onun dışında ayakkabı şart!
    İnsan vücudu koşmak üzere dizayn edilmiştir, önemli olan koşarken doğru teknikle koşabilmek. Çoğumuz yürür gibi koşmaya çalışırız, buda genelde diz sakatlıklarına neden olur.
    Koşarken postürünüzün dik olduğundan ve adımınızı attığınızda ayağınızın yerle temas ettiği noktanın vücut ağırlık merkezinin tam altında olmasına dikkat edin. Eğer bu şekilde koşabilirseniz uzun yıllar koşarsınız.

Bu Sayfayı Paylaş