Magnezyum ve yorgunluk

'Sağlıklı Yaşam' forumunda emre32 tarafından 22 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. emre32

emre32 Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Arkadaşlar herkese merhaba.ben bugün diyeyisyene gittim yağ oranım %26 çıktı yani bayabi yüksek.haliyle kardioyu artırmam gerekiyor ve beslenmeme bayabi dikkat edeceğim.belirli bir çalışma sistemi ve beslenme sistemi verdi bana.ben son 1 aydır enerjimin düşük olduğunu ve çabuk yorulduğumu söyledim hatta kreatin kullanmayı falan düşünüyorum dedim diyetisyende bana ilk bir hafta kullanmayalım dedi ve magnezyum verdi tablet şeklinde.size sormak istediğim magnezyumu gerçekdende kullanmalımıyım?internette araştırdım enerji yükselmesine yardımcı oluyormuş vs vs bir sürü faydası varmış ama almalımıyım bilemiyorum.can bey beni aydınlatırsanız çok memnun olurum teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Can Ciftci

Can Ciftci Site Yetkilisi Doktor Egzersiz Uzmanı

Alınan Beğeniler:
    459
    Boy:
    184 cm
    Kilo:
    105 kg
    Spor:
    Fitness
    Selamlar, evet magnezyum eksikliği tahmin edilerek verilebilir. Ama magnezyum eksikliğiniz yoksa placebo etkisi dışında bir etki hissedeceğinizi düşünmüyorum.

En mantıklısı neden enerjik hissetmediğinizi tam olarak tespit ve tedavi etmek olacaktır.

emre32 bunu beğendi.
  3. emre32

emre32 Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Placebo etkisi ne demek?magnezyum eksik olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz?bide neden enerjimin olmadığını nasıl ve neyden anlayabilirimki??yani bunu öğrenmek nasıl olur??

4. emre32

emre32 Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Bu arada cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim yazmayı unutmuşum.

5. Sadecedm

Sadecedm Moderatör

Alınan Beğeniler:
    215
    Boy:
    170
    Kilo:
    59
    Spor:
    FITNESS ♡
    Merhaba. Magnezyum gibi mineral veya vitaminlerin eksikligi, kullandiginiz ilaclar (varsa), depresyon, diyabet, insülin direnci, uyku apnesi ve daha bircok durum yorgunluga neden olabilir. Once ne zamanlar yorgun oldugunuzu tespit edin, yemekten sonra mi once mi, bir gidaya mi bagli, hareket edince mi, yataktam kalkarken mi zorlaniyorsunuz vs. Yorgunluga uzgun, sinirli ruh hali de eslik ediyor mu? Gibi. Sonra tespit ettiginiz durumu bir doktorla paylasin, gerekli testleri uygulayacaktir. Mutlu, huzurlu, saglikli gunlere!

emre32 bunu beğendi.
  6. emre32

emre32 Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Evet kullandığım deprosyan ilaçları var 2 tane.anaframil ve paxil.bunlarda megnezyum eksikliği yaparmı??dün akşam ilk defa magnezyum hapı kullandım içinde çinkoda var.bugün antreman yaptım ve piskolojikmi bilmiyorum ama yorgunluğum birazdaha iyiydi.yorgunluk derken antreman sırasında enerjim belli süre zarfından sonra bayabi bitiyor.hatta başlarında bile bitiyor.bence bir eksiklik var gibime geliyor fakat bilemiyorum.

7. Sadecedm

Sadecedm Moderatör

Alınan Beğeniler:
    215
    Boy:
    170
    Kilo:
    59
    Spor:
    FITNESS ♡
    Kesin birşey söylemek zor sebebi hakkında, ilaçların etkisini bilemiyorum (tıp bilgim yok). Sadece olabilecek seçenekleri paylaşıp doktorunuza danışmanız üzere fikir verebilirim...

emre32 bunu beğendi.
  8. Can Ciftci

Can Ciftci Site Yetkilisi Doktor Egzersiz Uzmanı

Alınan Beğeniler:
    459
    Boy:
    184 cm
    Kilo:
    105 kg
    Spor:
    Fitness
    Placebo etkisi genel olarak deneylerde kullanılır. Hastaya ilaç verildiği söylenir ama verilen preperat tamamen boştur. Boş olmasına rağmen hasta bu ilaçtan fayda göreceğini düşündüğü için kendini iyi hisseder. Magnezyum konusuda aynı şekilde cereyan etmiş olabilir. Magnezyum eksikliğine basit bir kan testi ile bakabilirsiniz.

Ama burada şöyle bir durum var. Magnezyum kas kasılmasını aktive eder. Çok tıbbi bir örnek olacak ama bahsetmek istiyorum.

Kalbi durmuş hastalarda -klavuzlarda olmamasına rağmen- kalp masajı sırasında magnezyum verilmesi çoğu zaman hastanın geri dönmesini sağlıyor.

Burada dediğim gibi kronik yorgunluğun birçok sebebi olabilir. İnsülin direnci, karaciğer yağlanması, sıvı alımı, elektrolit durumu, mental bozukluklar, hormonal denge, uyku gibi. Sorunu ayrıntılı değerlendirmek gerekiyor. Ayrıca anafranil içerisinde bulunan klomipramin yan etki olarak kronik yorgunluk yapar.

@emre32

emre32 bunu beğendi.
  9. emre32

emre32 Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

10. GökhanBahadir

GökhanBahadir Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Boy:
    180
    Kilo:
    63
    Spor:
    Fitness
    Bence halsizlikte bakılması gereken ilk şey B12 olmalı,tahlillerdeki referans değerleri az gösteriliyor.250 değerindeki B12 yi normal kabul ediyolar.Çok garip

Bu Sayfayı Paylaş