Protein Tozu

'Besin Destekleri (Supplementler)' forumunda mtbrhnkc tarafından 11 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

1. mtbrhnkc

mtbrhnkc Sağlıklı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Merhaba, ben Burhan. Ben Ağustos 2013- Temmuz 2014 arasında 125 kilodan 85 kiloya düştüm. Bu Sürecin son 6 ayında ortalama haftada 5 gün, günde 10 kilometre koştum fakat ağırlık çalışmadım. 6 aydır işim nedeniyle Kars'ta yaşıyorum ve spora yeni başlayabileceğim. Kilo olarak hala 85 kiloyum ve 82 olmak istiyorum. Fakat aynı zamanda bir miktar vücut geliştirmekte istiyorum. Sormak istediğim soru, malum vücut geliştirme için bol miktarda protein tüketmek gerekiyor ama ben o kadar proteini yemek yeiyerek alırsam kilo vermek yerine alırım. O yüzden spor sonrasında optimum gold standart whey kullansam ve protein ihtiyacımı en az kalorili şekilde karşılasam sizce mantıklı yapmış olur muyum? Yani hem bir miktar kilo verip hemde bir miktar kas yapımı mümkün olur mu bu şekilde?

Ely bunu beğendi.
  2. Ely

Ely Çeviri Ekibi Üyesi

Alınan Beğeniler:
    16
    Öncelikle kilo verme konusundaki başarınız için tebrik ederim. Darısı başıma :) Harika bir soru sormuşsunuz, ben de cevabını sabırsızlıkla bekliyorum :)

Can Ciftci ve mtbrhnkc bunu beğendi.
  3. mtbrhnkc

mtbrhnkc Sağlıklı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Teşekkür ederim çok naziksiniz :)

Can Ciftci bunu beğendi.
  4. Can Ciftci

Can Ciftci Site Yetkilisi Doktor Egzersiz Uzmanı

Alınan Beğeniler:
    459
    Boy:
    184 cm
    Kilo:
    105 kg
    Spor:
    Fitness
    Merhaba Meslektaş! Seni burada görmek beni oldukça mutlu etti doğrusu. Öncelikle hoş geldin!!!

Sorunun cevabı ise şöyle. Protein ihtiyacı aslında sedanter erkeklerde kilo başına 0.8 gram belirleniyor. Maksimum kas gelişimi için ise bu katsayı 1.6 düzeyine kadar çıkabiliyor.

Vereceğin kilo miktarı az olması sebebi ile ben yoğun protein alımını öneriyorum. Zira yüksek protein alımı hala bilinmeyen bir mekanizma ile yağ yakımına yardım etmekte.

Kilo alma konusunda da endişelerinde bir miktar haklısın. Eğer yüksek miktarda protein alırsan, bildiğin üzere bu yağlanmana sebep olacaktır. Ama bu durum pratikte çok zor. Çünkü protein kan şekerini karbonhidratlar kadar hızlı yükseltmiyor. Yine de kilonu koruma amacı ile kilo başına 1.5 gram civarında protein almanı öneririm.

Protein tozuna gelecek olursak ben hala kullanmanı tavsiye etmiyorum bunun iki sebebi var.
    • İlki diyetin ile protein ihtiyacını karşılayabilecek olman. Kilo başına 1.5 gram protein ihtiyacı senin yaklaşık 127 gram protein almanı gerektirir. Bu protein ihtiyacını ile besinlerle rahatlıkla karşılayabilirsin. Unutma araştırmalar aynı miktarda protein alan (diyet yada diyet+protein tozu) sporcuların kas gelişimi arasında fark görememiş.
    • İkincisi optimum gold standart whey tamamen izole bir whey içermiyor. Ayrıca kasları dolgun göstermesi ve aminoasit girişini hızlandırması için bir miktar basit şeker (genelde dekstroz) içeriyor. Yani az kalorili protein alacam derken kan şekerini hızlı yükselten karbonhidratları vücuduna sokabilirsin. Bunun için ya tamamen hidrolize ve karbonhidrat içermeyen bir whey alacaksın yada et tüketmeye devam edeceksin. Diyetinde alacağın tavuk göğsü ise oldukça besleyici ve az kalorili.
    100-whey-facts.jpg

Kilo verip kas kütlesi kazanmak için sonuç olarak tavsiye edeceğim iki şey var. Bunlar iyi bir antrenman ve az kalorili yeterli bir diyet. Eğer diyetine dikkat edemiyorsan tabi ki diyetine protein tozu ekleyerek protein ihtiyacını karşılamakta fayda var.

5. mtbrhnkc

mtbrhnkc Sağlıklı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Tekrar hoşbuldum, teşekkür ederim.
    Cevap için de teşekkür ederim, benim bir kaç sorunum var, en büyüğü yumurta yiyememek. Küçüklüğümden kalan kötü bir anı nedeniyle yaklaşık 20 yıldır yumurta yiyemiyorum maalesef. Buda en kaliteli proteinden mahrum kalmama neden oluyor.
    İkinci olarak bizler 24 saatlik mesailer halinde çalıştığımız için ayda ortalama 10 gün hastanede ne çıkarsa onunla beslenmek zorunda kalıyorum ve bazen nöbet yoğun olunca irademe yenik düşüp dengesiz beslenebiliyorum.
    Bu yüzden sporla beraber beslenmemi yeniden düzenlemeye çalışacağım.
    Spor konusuna gelince, ben cardio yapmayı çok seviyorum o yüzden haftada 4-5 gün spora gidiyor, her seferinde ortalama 45-60 dakika (600-750 kcal) cardio yapıp daha sonra ağırlık çalışmaya başlıyorum. Henüz kas ağrılarım geçmediği için ağırlıklar başlangıç düzeyinde ısınma ağırlıkları şeklinde oluyor.
    Az kalorili diyet uygulayarak 150 gram protein almak bana biraz zor geliyor, hele ki nöbet günlerinde. O yüzden sanırım sadece antrenman çıkışlarında kullanmak üzere bir protein tozuna başlamalıyım. Optimum gold standartı internetten araştırıp bir çok ilgili sitede en iyi seçildiği için ve 1 porsiyonunda 113 kcal olduğu için düşünmüştüm. Kaliteli hidrolize whey proteinlere baktım fakat çoğunda ortalama %1 oranında karbonhidrat var. Senin bana tavsiye edebileceğin bir ürün var mıdır?
    Bir de konu protein tozu temasında açıldı ama gerek diğer supplement gerek beslenme gerekse egzersiz konularında da desteğini ve olursa önerilerini bekliyorum.
    Esen olsun.

6. Can Ciftci

Alınan Beğeniler:
    459
    Boy:
    184 cm
    Kilo:
    105 kg
    Spor:
    Fitness
    Merhaba,

Nöbet temposu zor. Seni çok iyi anlıyorum. Hasta bakmaktan yemek yemeyi unuttuğuna eminim :) Ben yemeğimi yanımda götürmeyi tercih ediyorum. Bu benim nöbetlerde kötü beslenmemi bir nebze engelliyor.

Optimum'un ünü fiyat/performans ürünü olmasından geliyor. Onun harici tabi ki daha saf ve kaliteli proteinler var. Ama fiyatları bir nebze tuzlu. Fitekran'da hiçbir ürün tavsiyesi yapılmamasına dikkat ediyorum. Bu sebeple sana direk "şunu al" diyemeyeceğim ama "whey isolate" , yada "zero carb whey protein" olarak google amcaya sorularını sorabilirsin :)

Bunun haricinde diyetin bittiğinde güç, performans ve kas kütlesi için supplement tavsiyesini ayrıca konuşabiliriz. Zira gelişmene yardım edecek birçok ürün var.

mtbrhnkc bunu beğendi.
  7. mtbrhnkc

mtbrhnkc Sağlıklı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Teşekkürler.
    Yine nöbetlere daldım da ihmal ettim anca gördüm. :) Ben o kadar beerikli değilim yemek hazırlamaktan hiç anlamıyorum maalesef :(
    Ben cevabımı aldım teşekkür ederim yeterli oldu :)
    Şu fazlalıkları atayım tekrardan kafanı şişirmeye gelirim o vakit. ;)

8. Can Ciftci

Alınan Beğeniler:
    459
    Boy:
    184 cm
    Kilo:
    105 kg
    Spor:
    Fitness
    O nasıl cümle ya: kafa şişirmek değil aksine soruların beni mutlu ediyor.

Nöbetlerde bol şans :D

9. bonfi

bonfi Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    11
    @mtbrhnkc Yağ oranı neredeyse 0 olan bir protein kaynağını hatırlatmak isterim size; Light Ton Balığı, hatırı sayılır derecede protein içeriyor olması ve heryere götürülebilir olması bir avantaj olabilir sizin durumunuzda.

Can Ciftci ve Ely bunu beğendi.
  10. Ramin

Ramin Sağlıklı Üye

Alınan Beğeniler:
    88
    Boy:
    175
    Kilo:
    80
    Merhaba doktor bey. Bcaa konusunda yardim ederseniz sevinirim . Forumlarda leucine isoleucine valine oranlarinda farkli fikirler mevcut. 2:1:1 , 4:1:1 derken simdi de 8:1:1 oraninda urunler cikti. Secme konusunda yardimlarinizi bekliyorum .

Can Ciftci bunu beğendi.
  11. Can Ciftci

Alınan Beğeniler:
    459
    Boy:
    184 cm
    Kilo:
    105 kg
    Spor:
    Fitness
    Merhaba @Ramin aslında burada önemli olan leucine (lösin) aminoasidi düzeyi. Zira kas yapımında ve korunmasında oldukça kilit bir rol üstlenmekte lösin. Bu sebeple 8:1:1 en iyisi olacaktır. Tabi 10:1:1 gibi ürünlerde var.

"Aklından lösin aminoasidini tek almak geçebilir ama yanında isolösin ve valin olmadan BCAA'nın etkisini maalesef alamıyoruz. Bu sebeple yanında mutlaka diğer aminoasitlerde olmalı."

Son olarak söylemek istiyorum ki bu tip küçük nüanslar etkiyi çok değiştirmeyecektir.

12. Ramin

Ramin Sağlıklı Üye

Alınan Beğeniler:
    88
    Boy:
    175
    Kilo:
    80
    tesekkurler

Can Ciftci bunu beğendi.
  13. Emre Çiftçi

Emre Çiftçi Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Boy:
    175
    Kilo:
    76
    Spor:
    vücut geliştirme
    Öncelikle merhabalar Can bey,
    Bir süredir araştırdığım ve yanıt bulamadığım bir sorum var yanıtlarsanız sevinirim. Kilo başına düşen günlük protein ihtiyacımıza dair ulusal veya uluslararası kurum veya birlikler arasında bir uzlaşı var mı? Bu konuda daha çok Amerikan Diyetisyenler Birliği referansının yönlendirici olduğunu farkediyorum acaba doğru mudur?

14. Yankee

Yankee Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Boy:
    171
    Kilo:
    64
    Spor:
    Pt
    Merhaba Can Bey.
    Bir suredir sitenizi takipteyim ve yabanci yayinları da okuyan bir takipci olarak ilk kaynaklarımdan biri oldunuz.Ben vegan degilim ancak 5 yasindan beri kırmizi et ve türevlerini tuketmem.38 yasinda 63 kg 171 boyundayim (anneyim )..haftada 3 gun kardiyo+ ağırlik antrenmani yapıyorum..Eksik proteinimi beslenmeme dikkat etmezsem tamamlamak cok guc oluyor.Bu sebeple bir süredir sabahlari kahvalti olarak 1 olcek protein tozu 2 kasik yulaf ezmeso ve genellikle KEFIR den olusan buzlu bir karisimla gune basloyorum.Bu şeyki cok sevdim.Sorum , protein tozunun su ile ve sutle kombinasyonlarinin avantaj ve dezavantajlarini biliyorum amcak kefirle birlikte bir yayin bulamadim..Fikriniz onemli..Sinerjisi tad olarak cok guzel ancak bir yanlisim var mi?tesekkurler

15. Can Ciftci

Alınan Beğeniler:
    459
    Boy:
    184 cm
    Kilo:
    105 kg
    Spor:
    Fitness
    Herhangi bir zararı yok @Yankee Eğer laktoz intoleransı varsa süt ile kombinasyonlar faydayı azaltabilir.
    @Emre Çiftçi Kesin bir uzlaşı yok. Aslında olmaması daha önemli çünkü bireye özel ihtiyaçlar her zaman daha önemli olacaktır.

16. grumpyy

grumpyy Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Boy:
    172
    Kilo:
    68
    Spor:
    Boks
    Merhaba Can bey,
    kendimden örnek vericek olursam günde kg başına 1.5 gr protein almaya özen gösteriyorum. Aynı zamanda haftanın 2-3 günü bir buçuk ile 2 saat arasında boks antremanlarım var. Uzun zamandır devam ettiğim için artık daha etkili sonuçlar için izole protein tozuna başlayacağım. Bildiğiniz gibi izole de ki karbonhidrat oran ve yağ oranı nerdeyse 0 (üründen ürüne değişiyor) Boksa gittiğim günler 1 ölçek İzole protein tozu ( ki 1 ölçek yaklaşık 25 gr proteine denk geliyor) kullanmayı düşünüyorum. Spor saatim yüzünden saat akşam 8 de evde oluyorum. Eğer ben spor sonrası hemen izole protein kullansam saat akşam 8 gibi eve gittiğimde yinede protein almama gerek kalır mı , alsam fazla mı gelir ? spor günleri sabah 2 yumurta yiyorum öğlen daha çok sebze ve karbonhidrat (bulgur pilavı vs) ile geçiriyorum yani tek protein kaynağım sabah olmuş oluyor... Şimdiden teşekkür ederim...

17. Sadecedm

Sadecedm Moderatör

Alınan Beğeniler:
    215
    Boy:
    170
    Kilo:
    59
    Spor:
    FITNESS ♡
    Merhabalar. Can Bey gorene kadar fikrimi paylasayim nacizhane. Eger tozu ictiginizde kilo basina 1.5 gr protein almis oluyorsaniz tekrar beslenmenize gerek yok. fakat sabahki 2 yumurta ile nasıl kilo başına 1.5 gr protein alabildiniz o kismi anlayamadim.

18. grumpyy

grumpyy Yeni üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Boy:
    172
    Kilo:
    68
    Spor:
    Boks
    Yani demek istediğim spor günleri normalde sabah 2 yumurta ile protein alımına başlıyorum ve akşam da spor sonrası mutlaka protein yiyordum ama artık spor sonrası protein tozu kullanmaya başlayacağım için akşam besin olarak protein alıp almamam veya alacaksam ne kadar almam gerekir diye sormuştum yoksa özellikle spor günleri sadece günde 2 yumurta ile protein alınımımı tamamlamıyorum.

Bu Sayfayı Paylaş